Jak odnowić skórzaną kierownicę?

Skórzana kierownica to nie tylko synonim drogich aut. Coraz częściej pojawia się także w tańszych samochodach. W praktyce sprawdza się o wiele lepiej niżeli jej plastikowe odpowiedniki, gdyż ułatwia lepsze trzymanie. Poza tym jest ładniejsza chyba, że… Ma już swoje lata i widać na niej ślady użytkowania. Czy jedyną szansą na jej odnowienie jest wizyta u tapicera? Sprawdźmy!

Kierowcy dużą wagę przywiązują nie tylko do wyglądu zewnętrznego auta. W końcu sami najwięcej czasu spędzamy wewnątrz pojazdu. Skórzana kierownica znacząco je ożywia i nadaje odpowiedni ton. Mówiąc krótko: jest elegancka. Niestety posiada wadę – podczas zużycia widać owe oznaki gołym okiem. Właściwie ciężko temu zapobiec, ponieważ to właśnie kierownicę użytkujemy najczęściej niżeli inne elementy we wnętrzu naszego pojazdu. Za każdym razem ma ona kontakt z naszymi dłońmi. Prócz tego jak często korzystamy czynnie z samochodu my sami także mamy na to spory wpływ – potliwe ręce czy biżuteria znacząco przyczyniają się do zużycia skórzanej kierownicy.

Obszywanie kierownicy.

Kiedy już podjęliśmy decyzję, że chcemy przywrócić dawny blask naszej kierownicy najczęściej pierwszą myślą jest jej obszycie. To faktycznie dobry pomysł. Musimy jednak zadać sobie pytanie czy chcemy to zrobić sami na własną rękę czy też może zlecić to fachowcowi. Ta ostatnia opcja będzie co prawda droższa, ale i jakość będzie wyższa. Chcąc samemu obszyć kierownicę musimy zdecydować czy ją demontujemy czy też nie. Zdemontowanie jej może nam usprawnić pracę i sprawić, że uzyskamy lepszy efekt końcowy. Jest tutaj jednak pewne „ale”. Może być to operacja zbyt kłopotliwa, tym bardziej kiedy nasze auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną. Warto to przemyśleć, a w ostateczności zlecić to specjaliście.

Samodzielne obszycie kierownicy jest w pełni możliwe. Nie musimy posiadać szczególnych umiejętności czy też kończyć specjalistyczne szkolenia, by uzyskać zadowalający nas efekt. Jedynie co potrzebujemy to zestaw do samodzielnego obszycia kierownicy. Znajdziemy w nim instrukcję i wszystkie niezbędne przedmioty, które będziemy potrzebowali w trakcie tego procesu. Bądźmy świadomi tego, że jakość wykonania nie będzie tak wysoka jak w przypadku skorzystania z profesjonalnego zakładu. W zamian możemy liczyć na dużo niższe wydatki.

Handmade rośnie w siłę – moda na domową robotę

Zakup pokrowca.

Szukając alternatywy możemy skusić się na kupno skórzanego pokrowca na kierownicę. Wydamy na to jeszcze mniej pieniędzy. W większości przypadków koszty nie powinni przekroczyć 50 złotych. Ta opcja ma jeszcze jedną wielką zaletę – w przypadku kiedy pokrowiec się zużyje możemy go w szybki sposób zdjąć.

Regeneracja skórzanej kierownicy.

Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani do powyższych sposobów na odnowienie skórzanej kierownicy mamy jeszcze jedno rozwiązanie – możemy ją zregenerować. Pomóc nam w tym mogą specjalne kosmetyki, które zostały opracowane właśnie pod tym kątem. Jak wygląda cały proces?
Na samym początku musimy oczyścić i odtłuścić kierownicę. Pomóc nam w tym może chociażby benzyna. Jaki produkt polecany jest w tym przypadku szczególnie?
• Colourlock – to benzyna do odtłuszczania skóry. Idealnie zmywa z owej powierzchni tłuste plamy i przygotuje naszą kierownicę do kolejnego etapu jakim będzie malowanie. Pamiętajmy, by po odtłuszczeniu pozostawić ją do wyschnięcia. Cena za pojemnik 150 ml to ok. 40 złotych.
Kierownica wyschła po odtłuszczeniu? Świetnie! Czeka nas już kluczowy moment, czyli malowanie. Tutaj należy użyć specjalnej farby do renowacji. Jeśli już wcześniej zakupiliśmy zestaw do renowacji kierownicy to tam również powinna się znajdować. Co sprawdzi się w tym przypadku?
• Renoskór – jest to zestaw, w którym znajdziemy m.in. aceton do odtłuszczania czy właśnie farbę. Dodatkowo jest tam lakier bezbarwny, rękawica ochronna, gąbka i przede wszystkim instrukcja obsługi. Dzięki temu będziemy w zasięgu odpowiedniej wiedzy i przedmiotów, które znacząco ułatwią nam regenerację skórzanej kierownicy. Cena za zestaw to ok. 30 złotych.

PODSUMOWANIE

Powyższe sposoby idealnie pokazują, że odnowienie skórzanej kierownicy może być szybkie i tanie. Na własną rękę możemy podjąć się tego wyzwania, ale równie dobrze możemy skorzystać z usług specjalistów. Im więcej możemy wydać, tym lepszych efektów powinniśmy się spodziewać. Niezależnie od posiadanych funduszy możemy być pewni, że nasza kierownica odzyska dawny blask, a efekt utrzyma się przez długi czas.