Jakie produkty są niezbędne, aby zacząć przygodę z decoupage?

Decoupage to technika zdobienia różnych przedmiotów za pomocą specjalnego papieru ryżowego albo wyciętych wzorów z jednorazowych serwetek. Podstawowym aspektem tej metody jest, aby wzór z papieru wtopił się w powierzchnię przedmiotu, sprawiając wrażenie, że jest ręcznie malowany. Decoupage da się stosować na drewnie, szkle, ceramice, metalu, a nawet plastiku. W jaki sposób się jednak do niego zabrać?

Co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z decoupage?

Aby zacząć pracę z decoupage, trzeba na wstępie zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Podstawowymi produktami są papier ryżowy albo serwetki papierowe, które posłużą do wycinania wzorów i dekorowania przedmiotów. Na początek najlepiej wybrać serwetki lub papier z jasnym tłem, gdyż uprości to pracę. Serwetki jednorazowe mogą być trudniejsze do wykorzystania, albowiem są delikatniejsze, łatwiej się rwą i podczas naklejania mogą tracić swoje naturalne piękno. Ponadto mają tendencję do zwijania się, co niekiedy psuje efekt końcowy. Papier ryżowy jest z kolei bardziej wyrazisty i łatwiejszy w użyciu, aczkolwiek jest przeważnie trochę droższy i trudniej dostępny. Jeśli chcesz kupić niezbędne produkty do decoupage, to warto skorzystać z usług renomowanego sklepu. Jeden z nich znajdziesz pod adresem: https://zielonekoty.pl/.

Produkty niezbędne do decoupage

Do przyklejania wzorów na przedmiotach potrzebny jest odpowiedni klej. Dla początkujących najlepiej sprawdzą się kleje na bazie wody, które są banalne w aplikacji i trudniej nimi coś zepsuć. Popularne są też kleje 2w1 lub 3w1, które łączą funkcje kleju, lakieru oraz podkładu, jednak są one gęstsze i mogą sprawiać pewne trudności przy pracy z delikatnymi serwetkami. W renomowanych sklepach dostępne są również kleje z werniksem, tworzące specjalną warstwę ochronną, aczkolwiek warto z nich korzystać dopiero po nabraniu wprawy w technice decoupage. Dużym zainteresowaniem cieszy się też lakier, który służy do wykończenia i zabezpieczenia ozdobionej powierzchni. Można wybierać spośród lakierów o różnych efektach. Popularny jest chociażby połysk, mat albo szkliwienie. Na początek najlepiej wybrać lakier akrylowy, który jest nietoksyczny, prosty w nakładaniu i relatywnie tani.

Co jeszcze warto kupić do decoupage?

Farby do decoupage są stosowane do malowania powierzchni przed nałożeniem wzoru. Bardzo wyborem będą chociażby farby akrylowe. Na początek można kupić małą puszkę farby w jasnym kolorze, albowiem takie odcienie są prostsze do wykończenia i lepiej eksponują wybrany wzór. Do pracy z decoupage niezbędne będą różne pędzelki. Jeden do nakładania kleju, drugi do wykańczania powierzchni z użyciem lakieru, a trzeci do malowania farbą. Pędzelki do kleju i lakieru muszą być małe, precyzyjne i wykonane z jakościowego włosia, natomiast pędzel do farby powinien być większy. Co ciekawe, w tej roli można użyć nawet małego wałka malarskiego. Decoupage to technika zdobienia, która nie jest zbyt skomplikowana, dlatego też większość osób powinna sobie z nią poradzić. Aby rozpocząć przygodę z nowym hobby, potrzebne są odpowiednie materiały. W tej roli dobrze sprawdzi się zarówno papier ryżowy lub serwetki, jak i klej, lakier, farby akrylowe oraz pędzelki. Pamiętaj, że choć serwetki mogą być trudniejsze do użycia niż papier ryżowy, to obie opcje pozwalają na stworzenie pięknych i naprawdę zapierających dech w piersi ozdób. Dzięki prostocie tej techniki, każdy, niezależnie od umiejętności manualnych, powinien cieszyć się tworzeniem ponadczasowych dekoracji o niesamowitej estetyce.