Najciekawsze wzory na szydełko – skąd brać inspirację?

Knitting and crochet hook on wooden table, closeup. Space for text

Szydełkowanie to sztuka. Dawniej umiejętność przekazywana z pokolenia na pokolenie, obecnie można by przypuszczać, że odchodzi w zapomnienie, jednak nie do końca. Skąd dziś taką popularność szydełkowania i co można „wyczarować” szydełkiem?

Szydełkowanie i jego historia

Sięgając do historii szydełkowania można się nieco zdziwić. Bo pierwsze wykonane półsłupkami i oczkami ścisłymi dzieła odnalezione zostały na Kurlandii, a naukowcy szacują wiek znaleziska na ponad 3000 lat. Ale to nie wszystko, bo w egipskich piramidach odnaleziono skarpety!

Mówiąc o zabytkach szydełkowania wspomina się zazwyczaj Amerykę Południową, gdzie znaleziono wyjątkowo wyglądające obrazy, tworzone przez tamtejszych rdzennych mieszkańców. Teorii dotyczących początków szydełkowania jest wiele, je jednej z nich przyjęto np. że kolebką szydełkowania są Włochy, gdzie już na początku XVI w tamtejsi mniej wykonywali koronki szydełkowe, aby ozdobić szaty liturgiczne.

Jednak dopiero na początku XIX w pierwszy raz o szydełkowaniu wspomniano w literaturze, a sama technika zyskiwała popularność w zawrotnym tempie. W Europie największe zainteresowanie obserwowano we Włoszech, Belgii i Francji. Sztuka szydełkowania i koronek trafiła do Polski dzięki królowej Bonie, która przybywając do kraju przywiozła ze sobą mistrzów tego fachu. W Polsce prawdziwy rozkwit to lata 70 i 80 XX w, kiedy to brakowało właściwie wszystkiego, a szydełkowanie było receptą na braki.

Szydełkowanie współcześnie

Dzisiaj szydełkowanie „wraca do łask”, jednak bardzo zmienia się charakter tej aktywności. Powstające wytwory to zazwyczaj dzieła sztuki, które mają za zadanie cieszyć oko. Świetnie wyglądające amigurumi, czyli maskotki wykonane na szydełku są często zamawiane i kupowane dla dzieci, jako wyjątkowy i indywidualny prezent. Takie cuda wykonać można również samemu, wystarczy trochę umiejętności, czasu i cierpliwości i dopasowane do umiejętności wzory na szydełko.

Źródłem inspiracji może być przede wszystkim Internet, gdzie znaleźć można bez problemu pdf z wzorami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są też książki, szczególnie, że niektóre zostały tak przygotowane, aby zawierały zarówno proste, jak i nieco bardziej skomplikowane wzory. Dlatego to świetny pomysł na prezent dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę. Różny stopień zaawansowania sprawia, że książka i znajdujące się w niej wzory wystarczą na długo.