Przygotowanie ogrodu na wiosnę – jak się do tego zabrać

Zbliżająca się wiosna to znak, że czas zabrać się za porządki w ogrodzie. Marzec stanowi ku temu odpowiednią porę. Dlatego, by rozpocząć letni sezon świetnie przygotowaną przydomową przestrzenią, już wcześniej warto zaplanować konieczne do przeprowadzenia prace. Co trzeba będzie zrobić, zanim wiosenna aura na dobre zacznie nas rozpieszczać? Wiele osób zdaje się zapominać, że ogród to nie tylko przyjemność, jaką można czerpać z relaksu na świeżym powietrzu. To również obowiązki związane z utrzymaniem takiej przestrzeni. Jeśli będziemy o niej pamiętać i poświęcać jej odpowiednio dużo czasu, ta odwdzięczy się nam, gwarantując komfort wypoczynku w przyjemnych okolicznościach pośród ogrodowej zieleni.

Zabiegi pielęgnacyjne czas zacząć

Nieodzownym elementem przydomowego ogrodu, który w pełni zaspokaja zmysł estetyczny domowników, jest ogrodowa zieleń. Gatunki, które wśród niej goszczą, mogą się różnić w zależności od preferencji i oczekiwań użytkowników, a także warunków panujących na określonym terenie. Przy wyborze roślin przeznaczonych do nasadzeń znaczenie ma rodzaj gleby, a także nasłonecznienie i wilgotność. Poza wykonywaniem nowych nasadzeń konieczne są również cięcia pielęgnacyjne tych roślin, które w ogrodzie goszczą już od dawna. Przycinamy drzewa i krzewy, które mogą tego wymagać, a także okalające działkę żywopłoty. Na wiosnę można pomyśleć także o poprawie struktury gleby oraz o wyrównaniu terenu. Będzie to również odpowiednia pora na przeprowadzenie zmian na terenie ogrodu. Być może zachodzi konieczność wytyczenia nowych ścieżek, założenia ogródka warzywnego lub rabat z kwiatami.

Ogród to nie tylko zieleń

Z drugiej strony należy pamiętać, że na funkcjonalną przydomową przestrzeń składa się nie tylko zieleń. Bardzo ważną jej częścią mogą być elementy małej architektury, takie jak pergole, czy altany, które po zimie mogą wymagać renowacji. Sporo uwagi należy poświęcić na porządkowanie okolic oczka wodnego, zwłaszcza jeśli to zajmuje sporą powierzchnię. Warto sprawdzić, czy w sezonie zimowym nie doszło w nim do istotnych uszkodzeń. Konieczne jest również usunięcie z jego okolic zanieczyszczeń, takich jak gałęzie i stare liście oraz przycięcie roślin zlokalizowanych w pobliżu oczka, które mogłyby zaśmiecać taflę wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli w oczku wodnym żyją ryby. Zgromadzone w wodzie w dużej ilości rozkładające się szczątki organiczne mogą powodować wydzielanie się szkodliwych dla zwierząt substancji.

Wypoczynek w ogrodzie

Należy pamiętać również o przygotowaniu przestrzeni przeznaczonej do relaksu. W tym celu warto zainwestować w wygodne meble ogrodowe od https://bazkar.pl. Inspiracji można też szukać na stronie iHome24.pl. Wybór modeli mebli ogrodowych zależy przede wszystkim od oczekiwań domowników oraz dostępnej przestrzeni. Nawet nieduży taras można urządzić efektownie i funkcjonalnie. Jeżeli gospodarz dysponuje już meblami do ogrodu, wystarczy je odnowić. Rodzaj zabiegów zależy oczywiście od ich stanu oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Sporo uwagi mogą wymagać meble drewniane, które dzięki temu dłużej zachowują estetyczny wygląd oraz żywotność. Znacznie mniej czasu poświęca się zwykle meblom wykonanym z technorattanu i polipropylenu.

Prace porządkowe wokół domu są nie mniej istotne od tych, które wykonuje się w jego wnętrzu. Dzięki nim można się cieszyć pięknie utrzymaną, komfortową i przyjemną w odbiorze wizualnym przestrzenią.