Uszyj samodzielnie bluzkę na lato

0

Jeśli odwiedziłaś już kilka sklepów w poszukiwaniu wymarzonej letniej bluzki i nic nie wpadło ci w oko, zastanów się czy nie chciałabyś uszyć sobie taką bluzkę samodzielnie. Wiele osób pomyśli, że to zbyt trudne. O ile masz maszynę do szycia i potrafisz ją obsługiwać na podstawowym poziomie to z pewnością dasz radę uszyć prostą, letnią bluzkę.
Dlaczego warto szyć samodzielnie?
Samodzielne szycie ubrań to olbrzymia frajda i okazja na realizację najbardziej szalonych pomysłów. Jest to dobry sposób na wszystkich tych osób, które w sklepie nie mogą znaleźć dobrego rozmiaru, ulubionego fasonu albo nie gustują w aktualnie modnych wzorach tkanin. Samodzielne szycie to pełna dowolność w zakresie kroju, techniki szycia oraz doboru materiałów.
Czego będziesz potrzebować do uszycia bluzki?
Do uszycia prostej letniej bluzki niezbędny będzie materiał, nici, maszyna, nożyczki, szpilki i przybory do narysowania wzoru. Najprościej jest uszyć bluzkę gdy mamy gotowy wykrój na przykład z czasopismo typu Burda. Jeśli takiego nie mamy możemy poszukać w Internecie darmowych wykrojów do wydrukowania. Oprócz tego na licznych blogach znajdziemy czytelne instrukcje, jak taką bluzkę wykonać. Jest także inny dobry sposób, który najlepiej sprawdza się przy tkaninach. Wyszukujemy w swoich zasobach bluzkę, która ma dobry rozmiar, jednak już jej nie nosimy. Rozpruwamy ją i robimy wykrój. Do tego celu można też użyć specjalnie kupioną, za kilka złotych bluzkę w lumpeksie. Wykrój prostej bluzki o kroju samolotowym można też zrobić na podstawie złożonego na dwa t-shirta. Wystarczy miejsce pod pachami zrobić szersze i bardziej zaokrąglone.
Zabieramy się do szycia
Gdy mamy już narysowany na papierze wykrój przodu i tyłu składamy materiał na pół prawą stroną do środka i odrysowujemy, pamiętając o zapasach na szwy. Do wykończenia dekoltu przyda nam się lamówka z tego samego materiału. Jeśli szyjemy z tkaniny lamówka powinna być krojona po skosie. Szycie bluzki, która nie ma wyodrębnionych rękawów jest bardzo proste. Zszywamy przód z tyłem po linii ramion a następnie zszywamy ze sobą boki. Później przychodzi czas na wykańczanie dekoltu plisą. Mierzymy nasz dekolt dookoła i kroimy plisę o jakieś 10% krótszą. Jej szerokość wynosi 4 cm. Lamówkę najlepiej jest przypiąć sobie równomiernie szpilkami albo przyfastrygować. Ostatnim etapem szycia każdej bluzki jest wykończenie dołu i krawędzi rękawów. Wszystkie te krawędzie obrzucamy zygzakiem lub overlockiem a następnie podwijamy na szerokość około 1,5 cm i przeszywamy podwójną igłą. Nasza bluzka jest gotowa. Wystarczy wyprasować i przymierzyć.

Dodaj komentarz