W końcu emerytura – jakie elementy możemy zaliczyć do stażu pracy?

Jeśli pracujesz na etat doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twój staż pracy ma wielkie znaczenie. Pozwala na przydzielenie dłuższego urlopu, zwiększa pensję pracowniczą, wysokość emerytury czy możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Jednak nie wszystkie okresy, które przez uznawane są za prace zarobkowe, do stażu pracy się wliczają. Co więc można, a czego nie można wrzucić do stażu pracy?

Okresy edukacji

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą zawodową, mamy dobrą wiadomość – nie musicie zaczynać od zera. Do stażu pracy wliczają się bowiem okresy edukacji, niezależnie od tego czy skończyliście tylko szkołę zawodową czy zdobyliście tytuł magistra. Oczywiście, czas, który jest wliczany do stażu pracy, różni się w zależności od ukończonej szkoły. I tak np. w przypadku ukończenia szkoły wyższej (warunkiem jest uzyskanie dyplomu, a nie tylko otrzymanie zaświadczenia o ukończeniu studiów) jest to 8 lat, w przypadku szkoły policealnej – lat 6, a przy liceum ogólnokształcącym będą to tylko 4 lata. Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy okresy nauki nie mogą się sumować, nawet jeżeli skończyliśmy obie szkoły. Wybieramy jedynie wariant korzystniejszy dla pracownika.

Praca zawodowa

Tutaj, do stażu pracy, wliczają się wszystkie okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy jakie wystąpiły między nimi. Dokładne informacje dotyczące obliczeń znajdziemy w poradniku na stronie Emeryt.pl. Żeby sprawdzić ile tak naprawdę przepracowaliśmy, najlepiej będzie jeśli sięgniemy po nasze świadectwa pracy i zerkniemy na okresy zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje umów, wliczane są do stażu pracy. Umowa o dzieło, a także umowa zlecenie nie wliczają się do tych kategorii, nie uzyskujemy z nich bowiem praw do urlopu wypoczynkowego czy emerytury. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na założenie własnej działalności. Wówczas czas prowadzenia firmy nie powiększy nam stażu pracy.

Korzyści ze stażu pracy

Po dziesięciu latach pracy zarobkowej zyskujemy prawo do dłuższego urlopu. Jest to duży przywilej i choć wydaje się, że czas ten jest trudny do uzyskania, to kończąc studia wyższe, łatwiej będzie nam go osiągnąć. Ponadto im dłuższy staż pracy tym większe szanse na uzyskanie odprawy czy nagrody jubileuszowej. Jednak ma to również swoje wady. Im dłużej pracujemy w danej firmie, tym z dłuższym okresem wypowiedzenia musimy się liczyć. Na początku współpracy będzie on wynosił dla nas 2 tygodnie, a zwiększyć się może aż do całych 3 miesięcy.