Oświetlenie dekoracyjne w salonie – na co warto postawić?

Lampa podłogowa, lampka stołowa czy żyrandol? W salonie można zastosować różne formy oświetlenia, aby udekorować tę przestrzeń i nadać charakteru stworzonej aranżacji. Wybór nie powinien być jednak przypadkowy. Znaczenie mają wymiary lamp, ich konstrukcje, zastosowane materiały oraz sposób kierowania światła. Na co warto postawić w salonie, aby podkreślić wystrój, uzyskać efektowną dekorację i nie stracić na funkcjonalności pomieszczenia?

Lampa podłogowa niczym mebel

Lampy podłogowe należą do oświetlenia praktycznego, mobilnego i ozdobnego. Nawet proste modele, bez wielu zdobień i detali, potrafią urozmaicić salonową aranżację. Te bardziej dekoracyjne, ustawione w nieoczywistym miejscu, zwracają na siebie uwagę i sprawiają wrażenie, jakoby były oddzielnym meblem, tylko o… możliwości świecenia.

Jeśli lampa podłogowa ma za zadanie dekorować salonową przestrzeń, poszukajmy dla niej miejsca w pobliżu elementów, które warto wyeksponować. Może to być ciekawie wykończona ściana, kącik czytelniczy, ozdobna półka z ramkami na fotografie lub wypoczynkowy fotel. Odpowiednie modele, które sprawdzą się w takich miejscach, można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Stawiajmy na te, które dekorują światłem, są wykonane z wysokiej jakości materiałów i przyciągają uwagę, ale jednocześnie nie przytłaczają tego, co ma podkreślać oświetlenie.

We wnętrzu pełnym elementów wyposażenia i detali, takim, które wymaga wprowadzenia harmonii, lampa podłogowa powinna być maksymalnie prosta i funkcjonalna. Większą uwagę przykładamy do miejsca jej ustawienia – np. w pobliżu okna balkonowego, na tle grubych i ciemnych zasłon, które dodają aury tajemniczości i eksponują charakterystyczne oświetlenie.

Lampa stołowa – modnie i ciekawie

Zamiast oświetlenia podłogowego, na które trzeba wygospodarować niekiedy sporo przestrzeni, możemy wybierać niewielkich rozmiarów lampę stołową. Nadaje się ona do ustawienia na komódce, niewielkim stoliku obok sofy bądź na blacie biurka, jeśli w salonie wydzielono miejsce do pracy.

Na rynku znaleźć można lampy stołowe w rozmaitych wykonaniach – z ceramicznymi lub gipsowymi podstawami, które przyjmują kształty ludzkich postaci lub zwierząt. Klasyczna nóżka z eleganckim abażurem prezentuje się elegancko, zaś drewniana zakończona metalowym kloszem, dekoruje zarówno salony o wystroju vintage, jak i industrialnym.

Ciekawe efekty można również osiągnąć, gdy światło zostaje odbite od lustra. To metoda nie tylko na optyczne powiększenie przestrzeni, ale i nadanie jej głębi oraz walorów ozdobnych, z podkreśleniem tego, co najciekawsze. Więcej informacji o urządzaniu salonowych wnętrz można znaleźć na stronie http://dom-mieszkanie.pl/.

Żyrandol – wciąż w modzie

Wśród modnych propozycji oświetlenia dekoracyjnego znajdują się żyrandole. W roli lampy, która ma dekorować doskonale sprawdzają się nieoczywiste konstrukcje lub te bardziej klasyczne, za to o dużych rozmiarach i mnóstwie błyszczących, kolorowych lub unikatowych detali.

Żyrandol przy tym zawsze pozostaje lampą rozświetlającą cały salon, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem modelu, który łączy walory ozdobne z funkcjonalnymi. Dajmy mu szansę nawet w niewielkim wnętrzu!

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie. Tutaj spotykamy się z rodziną i znajomymi, odpoczywamy, oddajemy się rozrywce, a nierzadko traktujemy tę przestrzeń jako wielofunkcyjną, w której jest również miejsce na pracę i sen. Wybierajmy zatem nie tylko oświetlenie funkcjonalne, ale i modele, które udekorują tę część domostwa.